Tuzlu Yoğurt Kavanoz

Salty yoghurt (jar)

Antakyada tuzlu yoğurt kültürü oldukça eskilere dayanır

Tuzlu Yoğurt Kavanoz

Salty yoghurt (jar)

Salty yoghurt (jar)

Tuzlu yogurt 

Antakyada tuzlu yoğurt kültürü oldukça eskilere dayanır. Gelenek olarak tuzlu yoğurt farklı kültürlerdeki yemek çeşitlerine göre şekil almıştır. Tuzluyoğurt üretiminin çoğu, Antakya ve çevresindeki köylerde yapılır. 

Keçiler sağılır ve sütü kaynatılır soğumaya bırakılır.Sağım anındaki sıcaklığa inince keçi yoğurduyla mayalanır.Üzerine bez örtüp kapatılır.Ağzı hiç açılmadan ılık bir ortamda birgün bekletilir.bu bekletme sırasında 6 ile 7 saat sonra kontrol etmek için bakarız.Maya tutmuşsa ağzı tekrar kapatılır.ertesi güne kadar kalır.Yoğurdumuzu eldeettikten sonra ocak hazırlanır. 
Önce yakacak odunlar ocağa koyulur üzerine bakır kazan oturtulur ve ocağın odun konan yerinin haricinde leğenin etrafı külle kaplanır. Sonra yoğurt leğene dökülür. Tahta kürekle yoğurt karıştırılır. Tuzlu yoğurdun yapımında enaz üç kişi olmalıdır. Bir kişi ateşin tavını kontrol ederken diğer iki kişide yoğurdu sırayla ama sürekli karıştırır.yoğurt kaynamaya başlayınca tuz ilave edilir. 
Tuzlu yoğurdun olduğunu anlamamız fazla uzun sürmez küçük kabarcıklar çoğalmaya başlar bu arada sürekli karıştırma işlemi devam eder. Katılaşmayı gördükten sonra yoğurdu dinlenmesi için daha geniş bir kaba alırız. Dinlenme aşaması yaklaşık 3 saat sürer. Bu sırada yaklaşık 10 dakikada bir karıştırırız. Soğuma gerçekleşltikten sonra yoğurdumuzu saklama kaplarına alırız ve kışa kadar bekleyeceği serin ortamına kaldırırız.

Afiyet olsun